PARKETI
Vrste parketa, načini slaganja i klasifikacija
Postoje mnoge klasifikacije parketa. Osim po vrstama drveta, parket se razlikuje po dimenzijama i klasama.
Klase u proizvodnji parketa i brodskog poda su definirane standardima koji propisuju i način obrade i dozvoljenu vlažnost. Prema ovim standardima dozvoljena vlažnost parketa se kreće u granicama od 7 do13%.
Parket se prema izgledu površine klasificira u 4 klase. Ova podijela se ne odnosi na kvalitetu već isključivo na izgled podloge.
Četiri klase parketa su:
- Ekstra klasa parketa je podloga bez velikih razlika u boji drveta. Ovdje su dozvoljeni čvorići u boji drveta veličine do 10mm.
- Standard klasa parketa posjeduje svijetle čvorove bez ograničenja u količini sa čeonim pukotinama maksimalne širine do 1mm. Dozvoljene su sitne greške u strukturi koje ne utječu na čvrstoću drveta kao i male razlike u boji.
- Rustik klasa ima grubo izraženu strukturu tj nema ograničenja u čvorovima koji su u dimenzijama od 15mm – po jedan na komadu parketa. Može posjedovati mušičavost sa po 5 uboda, ako nisu u grupi. Čeona pukotina može biti maksimalne širine do 3mm. Dozvoljene su i ostale greške ako ne utječuu na čvrstoću parketa.
- Van standardna klasa ne podliježe standardima i ograničenjima u čvorovima ili pukotinama.
Parket se proizvodi od više vrsta drveta. Najpopularnije su vrste parketa od hrasta (1), bagrema (2), graba (3), jasena (4), oraha (5), trešnje (6). Kod nas su najzastupljenija vrsta parketa hrastov parket zbog svoje dugotrajnosti, dobrih mehaničkih svojstava i lijepog izgleda.
Postoji više vrsta slogova polaganja parketa. Pored danas najpopularnijeg brodskog poda (6) postoje i razne vrste mozaika (1,2), naizmjenični slog (3), riblja kost (4) i šah polje (5).
Slog „riblja kost“ se smatra dimenzionalno najstabilnijim slogom u odnosu na promjenu vlage i temperature zraka u prostoriji u kojoj se nalazi. Mana mu je to što je ugradnja, u usporedbi sa gotovim parketima, dosta komplicirana i zahtjeva više vremena.